Platica la method feeder

Rauri, Canale, Dunare.

Moderator: sorinhc

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Platica la method feeder

Mesajde bogdan30 » Joi Noi 13, 2014 5:28 pm

Salut,băieţi.Sâmbătă vreau să fac o partidă pe canalul Dunăre Marea Neagră. Aş vrea să ştiu dacă pot avea rezultate multumitoare la platica pescuind doar la method. O să mă întrebaţi de ce platica la method? Din informaţiile de la colegi,vecini se prinde platica mare folosind montura "arici" şi la carlig pufi+vierme. La ultima mea partidă am folosit 2 lansete cu monturi diferite: una cu montura clasică inline cu cosulet şi una pe method cu o peleta soft de la benzar trasa pe fir de par.La montura clasică nu am reuşit să prind decât câteva platicute mici iar la method am reuşit să prind 4 platici şi 3 carasi la 300-400 g fiecare. Voi ce mă sfătuiţi? Să insist pe method la ambele sau folosesc în continuare montura inline pe una din lansete ţinând cont că peştele vizat este platica mare? Un alt aspect ar fi că am nevoie de aruncari la distanţe de peste 50 de m.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Platica la method feeder

Mesajde catalin232 » Vin Noi 14, 2014 11:33 am

Din ce spui imi dai de inteles ca nu ai curent in apa sau acesta este foarte slab. In ceea ce priveste pescuitul la method pe apa curgatoare consider ca da rezultate mai bune strict din punctul de vedere al mecanicii nade. Daca la cosulet poti folosi o nada care sa se desfaca mai repede ( si care iti poate umple vadul de peste mic) , pentru a pescui la Method trebuie o nada foarte colanta pentru a se tine cat mai mult timp pe monitor... nu se vor desprinde foarte multe particole din ea , asadar nici nu va strange foarte mult peste mic in jurul carlgului.

In ceea ce priveste viitoarea ta partida, avand in vedere ca te intereseaza platica mare, poti face un test in sensul acesta :

- o lanseta o pescuiesti cu un cosulet Bullet pentru a reusi sa atingi distantele dorite cu mai mare lejeritate si o lanseta cu method
- eu as paria pe lanseta cu momitor avand ca si conditie imperativa folosirea unei nade foarte bine umectate ( care sa nu ridice particole in masa apei) si o cantitate generoasa de nada vie introdusa ( vierme mort si neaparat rame tocate)

Daca vei reusi sa gasesti mecanica buna a nadei si ratia de introducere pe vad a nadei vii , sunt sigur ca vei obtine rezultate mult mai bune pe montura la care folosesti cosulet ( incearca sa pescuiesti cu buchet re rame subtiri chiar daca la inceput iti va intra si peste mic).

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Re: Platica la method feeder

Mesajde bogdan30 » Vin Noi 14, 2014 3:23 pm

Curentul apei se intensifică în momentul în care se deschid ecluzele.Aveam o reţinere în a folosi montura cu cosulet ţinând cont de rezultatele ultimei partide şi din spusele colegilor care folosesc montura "arici" deci asta înseamnă că se hrăneşte în preajma momitorului iar method-ul ar fi solutia de compromis .

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Re: Platica la method feeder

Mesajde bogdan30 » Vin Noi 14, 2014 3:48 pm

Şi inc-o întrebare. Cu ce lungime a forfacului este bine să încep partida la montura cu cosulet? Ca şi carlig, un preston pr344 mărimea 16 este ok?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Platica la method feeder

Mesajde catalin232 » Vin Noi 14, 2014 5:15 pm

Repet ceea ce am spus mai sus , nu pun pe seama faptului ca pestele mananca aproap de momitor ci prin modul in care nada folosita se comporta odata ce ajunge in apa. Cu atat mai mult cu cat spui ca la deschiderea ecluzelor se formeaza un curent destul de puternic ( adica iti slapa un vad facut "clasic" folosind nada) .

In situatia asta, eu as pescui dupa fiecare peste in parte , adica as face o nada mai colanta si in cosulet as introduce o cantitate generoasa de momeala vie. Timpul de asteptare va fi mai mare, dar si rezultatul poate fi mult mai bun decat al celor care folosesc mamaliga sau TTX cu apa si spartura ( ceea ce folosesc acum mai nou :) ).

As pleca de la o lungime de 50cm si as scurta daca este nevoie. In situatia in care nu ai curent de apa , carligul oricum va cadea in apropierea cosuletului indiferent de lungimea strunei, iar atunci cand se va deschide ecluza , va fi la o distanta rezonabila de momitor. Carligul ca forma si marime trebuie ales in functie de momeala folosita....este regula principala dupa care ma ghidez. Daca folosesti larve, evident, un carlig de 18 subtire cu tija lunga este preferabil,. Daca folosesti buchet de rame atunci poti folosi lejer un 14 cu grosime medie.

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Re: Platica la method feeder

Mesajde bogdan30 » Vin Noi 14, 2014 6:58 pm

Multumesc mult, Cătălin! Crezi că este nevoie de înaintaş textil ţinând cont că trebuie să ating distanţe de 40-50 m?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Platica la method feeder

Mesajde catalin232 » Sâm Noi 15, 2014 12:30 am

Eu nu sunt adeptul inaintasului textil ... un monofilament bun ar trebui sa iti fie suficient mai ales ca nu ai distante foarte mari de lansare si nici nu esti nevoit sa folosesti cosulete / method-uri mai grele de 80 gr.... Un alt motiv pentru care prefer Mono in situatii ca aceasta este ca in multe cazuri esti obligat sa folosesti fire destul de subtiri pentru a lega carligul. In consecinta, elasticitatea data de un monofilament este foarte importanta, mai ales atunci cand esti in drill cu pestele la mal.

La noi din pacate a fost copiat obiceiul celor de la crap cu folosirea unui inaintas textil cu toate ca in pescuitul la feeder este exact invers ... pe mulineta se foloseste textil si ca inaintas se foloseste un monofilament cu un diametru suficient pentru a-ti permite ;lansari in forta. Motivul este acelas care l-am scris mai sus, amortizarea mai buna a socurilor in apropierea malului.

Avatar utilizator
silverbullet
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 10, 2014 11:19 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Platica la method feeder

Mesajde silverbullet » Joi Dec 04, 2014 7:03 am

Inaintas textil pentru distantele mentionate de tine... nu e cazul! In plus, daca nu stapanesti bine tehnica lansarii... nu vreau sa ma gandesc ce nerorociri se pot intampla.

Pentru dril cu platica iar nu e cazul... avand in vedere gura fina pe care o are. La fel, in mod sigur va scade si rata de trasaturi.
Nobody is Perfect. I am Nobody.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Platica la method feeder

Mesajde catalin232 » Joi Dec 04, 2014 8:37 am

Inaintas textil pentru distantele mentionate de tine... nu e cazul! In plus, daca nu stapanesti bine tehnica lansarii... nu vreau sa ma gandesc ce nerorociri se pot intampla.

Pentru dril cu platica iar nu e cazul... avand in vedere gura fina pe care o are. La fel, in mod sigur va scade si rata de trasaturi.

Sunt 2 aspecte aici la care am indoielile mele...

1. Platica si gura fina : este partial adevarat si este valabila afirmatia numai cand montura nu este executata corect, lungimea strunei nu e optima, momentul inteparii nu este ales corect sau aceasta se hraneste prost si se inteapa in marginea gurii. Daca se acorda putina atentie detaliilor si se ajusteaza in functie de moment, majoritatea pestilor ar trbui sa fie intepati pe jumatatea buzei de jos care este foarte rezistenta. Mai vin si subliniez aici importanta alegerii unui carlig de o forma si marime corespunzatoarea. Foarte multi fac greseala de a pescui cu niste carlige foarte mici dupa Platica. Personal, mai ales vara, cand aceasta se hraneste bine , ajung si la carlige de 7 ( Owner ) sau 10 ( Gamakatsu ) , poate si mai mari de atat daca am in fata platica peste 800 gr/buc si am o rata de rateu extrem de mica .

2. Nu am observat niciodata o diferenta in ceea ce priveste frecventa trasaturilor cand am folosit inaintas textil sau am pescuit direct pe mono. Oricum , personal, prefer pescuitul cu monofilament la Platica.

Avatar utilizator
silverbullet
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 10, 2014 11:19 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Platica la method feeder

Mesajde silverbullet » Joi Dec 04, 2014 9:01 am

Dupa cum spune si Catalin, sunt destule aspecte enumerate mai sus de care trebuie tinut cont asa ca mai bine... nu inaitasului textil.
Nobody is Perfect. I am Nobody.


Înapoi la “Pescuitul in ape curgatoare.Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori