Magura 9

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Lun Mai 06, 2019 10:54 am

Se pare ca balta incepe sa dea pesti calumea. Si pe FB s-au vazut ceva pesti destul de mari.

Eu am prins peste 10 buc din care 6-7 ciortani si restul pana in 10kg. Toti par "din ceri noi" dar activitate exista mult mai ok decat anul trecut. Am rezervat tarziu si am luat standul 18 ca ala mi-a venit in minte prima data. Am ajuns destul de obosit pe balta si dupa pranz chiar am tras un pui de somn :lol: . Nu mai zic ca si-au batut jos de mine doi crapi :lol: :lol: :lol: ce drill :lol: , foarte energici pestii.

Am pescuit cu:
3.jpg
Nu cu mare succes (doar un peste) si cred ca balta sa modificat putin in materie de comportament adica nu mai merg pop-urile asa bine...Vedem in viitor.

Cam tot ce am prins am prins la "Bilele lui Catalin" (ce urat suna :lol: ) sau mai bine "Solubilele lui Catalin" cele prezente in clipul de aici.

Cam asa arata:
1.jpg
2.jpg
Pe spin stau foarte OK:
5.jpg
Cei mai imbracati au venit pe "bila mare" iar ciortanii pe cele mici. Mi-au placut bilele sunt asa cum aveam nevoie si anume SOLUBILE ! Chiar cautam in iarna ceva de genul, ceva care sa stea pe substrat si sa fie solubil, foarte atractiv in masa apei cand se dizolva ! Ma uitasem pe la crapari ...... in fine bine ca am gasit acum.

Am mai incercat (am cumaparat prin decembrie) un pop-ul solubil (cica dar mie nu mi sa parut) de la Steg cu o singura trasatura (ratata din pacate):
4.jpg
Am testat separat produsul si nu vad o solubilitate .... in fine o sa ajunga si asta ca altele adica nu o sa fie prea folosit. Eu aveam nevoie de un pop-up care sa lase "din el" in masa apei asa cum fac noile bile de la Catalin plus ca cel de la Steg e mult prea flotant pt gusturile mele. Nici Oozing-ul de la Sonu nu-mi place. Poate pe viitor Cataline faci si asa ceva :twisted: . E o idee .....

Ca nada am folosit exclusiv pelete, mix de red cu green si halibut de la Binamite Baits.

Urmatoarele doua weekenduri pe toata balta sunt concursuri :evil: superb :( .

;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Sorin
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mai 23, 2018 10:14 pm
Localitate: Brasov

Re: Magura 9

Mesajde Sorin » Lun Mai 06, 2019 11:04 am

Felicitari, carligul legat cu mono e un QM1? Ce marime? Bilele se dau " pe sub mana" sau sunt pe site? :D Varnisul de pe carlig e mesterit de tine sau gasesti la pliculet? :roll:

Multumesc!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Lun Mai 06, 2019 12:31 pm

Felicitari, carligul legat cu mono e un QM1? Ce marime?
Sunt carligele gata legate :lol: de la Guru. Vin in pliculet si sunt foarte ok.
Bilele se dau " pe sub mana" sau sunt pe site? :D
Nu sunt gata inca, e perfectionist rau baiatul asta. Clar o sa fie si pe site...cand...curand sper. Cu o pauza de Magura9 (ca sunt concursuri doua sapt) poate nu o sa fie asa grea asteptarea.
Uite o poza interesanta daca tot veni vorba:
q.jpg
Si varianta pink plus un mare borcan de ..... cred ca pelete !!!! :D Viitorul suna bineeee!
Varnisul de pe carlig e mesterit de tine sau gasesti la pliculet? :roll:
Aici sunt multe de spus dar recomandarea mea ar fi sa nu te zgarcesti la bani cand vine vorba de acel varmish. Un varmish bun (Guru, Korda, ..) costa peste 10 ron dar merita. Eu le-am facut cu varmish din obisnuinta si ca-mi place sa le bricolez ... merge perfect si fara cu matisajul pana la vargul carligului.

;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Sorin
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mai 23, 2018 10:14 pm
Localitate: Brasov

Re: Magura 9

Mesajde Sorin » Lun Mai 06, 2019 12:39 pm

:lol: Multumesc pentru raspunsuri . Zgarcit nu este prezent in vocabularul meu, ba din contra....noroc cu nevasta-mea :D ...tub siliconic eu am luat un MAP de 0.4mm si ceva de la Preston de 0.25....nu stiam ce diametru sa cumpar...mi se par foarte utile , mai ales cand legi cu mono.
Numai bine,
Sorin.

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Magura 9

Mesajde RobertC » Lun Mai 06, 2019 3:20 pm

Peste mare, momeala mare si carlig mare :)
Felicitari pt partida si bine venita informatia ca urmatoarele 2 w/e-uri sunt concursuri.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Lun Mai 06, 2019 3:33 pm

Peste mare, momeala mare si carlig mare :)
Felicitari pt partida si bine venita informatia ca urmatoarele 2 w/e-uri sunt concursuri.
Pe Magura intotdeauna incep cu un carlig mareeee Imagine! Informatia e binevenita dar vestea nu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde sorinhc » Mie Iul 17, 2019 5:04 pm

Ce parere aveti? Asa multi peste zece ImagineImagine

Imagine


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde claudiue » Joi Iul 18, 2019 9:50 am

Eu personal nu mai știu ce sa cred. În ultimii 2 ani partidele au fost din ce în ce mai slabe. Indiferent de loc, anotimp, etc. Mai mult ma sperie ca am văzut de multe ori situația în care toți cei din camoul meu vizual au somat indiferent de cum pescuiau. Eu ma tot încăpățânez sa o încerc deși este foarte departe de ceea ce a fost odata. Din păcate oferta este foarte foarte slabă pe tiparul asta de baltă :(

Sent using Tapatalk


nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Magura 9

Mesajde nacea_dragos2001 » Joi Iul 18, 2019 10:46 am

M9 nu este o locatie unde sa se pescuiasca non stop si pestele sa fie sub presiune asa cum este pe alte balti ( Hermes , MV2 etc.) .
Multi dintre noi am pescuit in trecut cu rezultate bune . Iar desfasurarea comcursului de anult trecut a spus multe , din pacate . Convingerea mea este ca M9 nu mai are densitatea de crap mare pe care a avut o altadata indiferent de ce se comunica .

Ultima oară modificat Joi Iul 18, 2019 10:46 am de către nacea_dragos2001, modificat 1 dată în total.

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Magura 9

Mesajde claudiue » Joi Iul 18, 2019 10:50 am

Pai nici de mers cu amanta nu e ca nu are super condiții...eu de pescuit îmi aduceam aminte ca este.

Sent using Tapatalk



Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori